ucho pływaka

W Polsce termin „ucho pływaka” wciąż nie jest tak znany jak zagranicą, co nie znaczy, że Polacy nie zmagają się z tym problemem.

„Ucho pływaka” to zapalenie przewodu słuchowego ucha zewnętrznego wywołane nadmierną ekspozycją ucha na działanie wody i wilgoci. Nazwa wiąże się oczywiście  z pływakami, których schorzenie dotyka najczęściej i niestety wymaga przymusowej przerwy w aktywnym pływaniu. Warto jednak podkreślić, że „ucho pływaka” dotyka również inne osoby.

Do zachorowania może dojść także w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze, np. podczas przebywania w saunie czy w krajach tropikalnych. Do podrażnienia przewodu słuchowego ucha zewnętrznego może dojść w momencie używania patyczka higienicznego, co może prowadzić do zapalenia i groźnych powikłań. Podobnie jest w przypadku zażywania kąpieli w brudnych zbiornikach wodnych czy niedostatecznego osuszenia ucha po wyjściu z wody.

„Ucho pływaka” może zatem dotknąć każdego, również dzieci. Niestety schorzenie to wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale również z bólem, obrzękiem, swędzeniem, a nawet z gorączką.

Przyczyna „ucha pływaka”

Przyczyną ucha pływaka mogą być grzyby i bakterie , które z powodu nadmiernej wilgoci mają sprzyjające warunki do rozwoju.

Objawy „Ucha pływaka”

  • Uciążliwe uczucie zatkania ucha
  • Uczucie swędzenia
  • Ból ucha (nasilający się podczas jedzenia i picia)
  • Nieprzyjemne uczucie wycieku z ucha
  •  Gorączka
  • Złe samopoczucie

Profilaktyka

Aby uniknąć „ucha pływaka” ważna jest profilaktyka i odpowiednie nawyki, po wyjściu z wody. Przede wszystkim po długotrwałym przebywaniu w wodzie należy dokładnie osuszyć uszy. W tym miejscu warto podkreślić, że domowe metody usuwania wody z ucha są nieskuteczne, a stosowanie patyczka higienicznego często prowadzi do uszkodzeń przewodu słuchowego ucha zewnętrznego.

Zalegająca w uchu woda i dodatkowe podrażnienie błony bębenkowej może być przyczyną poważnego zapalenia ucha, które przeniesie się go głębszych struktur narządu słuchu i niestety może być początkiem groźnych i bolesnych powikłań. Co więcej, zazwyczaj zapalenie powraca i problem się powtarza.

Krople SU-HO skutecznie osuszają ucho i sprawiają, że znajdująca się w uchu woda, wyparowuje. Profilaktycznie po każdym kontakcie z wodą zakropl ucho kroplami SU-HO. W ten sposób je osuszysz i zapobiegniesz rozwojowi bakterii i grzybów.

Pamiętaj, krople SU-HO są skuteczne i w pełni bezpieczne, nawet dla dzieci. Można je stosować zawsze wtedy, gdy jest to konieczne. Aplikacja jest wygodna i całkowicie bezbolesna. Krople są dostępne wyłącznie w aptekach, bez recepty.

 


Pobierz ulotkę kropli SU-HO

Szybko wysusza i udrażnia ucho

Produkt przeznaczony dla wszystkich,
którzy skarżą się na zaleganie wody w uszach,
zwłaszcza dla osób uprawiających sporty wodne

logo WOPR